مواد شوینده
شوینده

مواد شوینده چیست؟
محصولات پاک کننده زیادی در بازار وجود دارد و اکثر آن چیزی است که ما از آن به عنوان شوینده یاد می کنیم. دترجنت ماده یا مخلوطی است که حاوی صابون ها و یا سورفکتانت ها (هر ماده یا مخلوط آلی) است که برای فرآیندهای شستشو و تمیز کردن در نظر گرفته شده است .

شوینده ها ممکن است در اشکال مختلفی باشند، به عنوان مثال، پودرهای سنتی، قرص فینیش ، مایعات غلیظ، کپسول های مایع، خمیر یا کیک، و در طیف وسیعی از انواع برای رفع نیازهای مصرف کنندگان در تمیز کردن، مراقبت از پوست، مراقبت از پارچه و عطرها وجود دارند. آنها ممکن است برای اهداف خانگی، سازمانی یا صنعتی باشند.

نمونه‌هایی از محصولات شوینده روزمره عبارتند از: نرم‌کننده‌های لباس‌ها و لباس‌ها، پاک‌کننده‌های همه منظوره و مخلوط‌هایی که برای خیساندن (پیش‌شستن) شستشو یا سفید کردن در نظر گرفته شده‌اند. مواد شوینده نیز ممکن است بیوسیدال باشند، به عنوان مثال مواد ضد عفونی کننده، سفید کننده ها. لطفاً برای جزئیات بیشتر به بخش محصولات شوینده بیوسیدال مراجعه کنید.

محصولات تمیز کننده جانبی
بسیاری از تولیدکنندگان همچنین محصولات خشکشویی جانبی مانند نرم کننده های پارچه، لکه بران تخصصی، پیش تصفیه کننده ها و وسایل کمکی اتو را تولید و به بازار عرضه می کنند که تحت پوشش مقررات مواد شوینده نیز قرار دارند.

تهیه صابون
متداول ترین فرآیند ساخت صابون، صابون سازی روغن ها و چربی ها است.

این فرآیند شامل حرارت دادن روغن ها و چربی ها است که آنها را با یک قلیایی مایع واکنش می دهند تا صابون به اضافه آب به اضافه گلیسیرین تولید شود.

صابون سازی
فرآیند دیگر صابون سازی خنثی سازی اسیدهای چرب با یک قلیایی است. روغن ها و چربی ها با بخار فشار بالا هیدرولیز می شوند تا گلیسیرین و اسیدهای چرب خام تولید کنند.

بعداً با روش تقطیر خالص شده و با یک قلیایی خنثی می شوند تا آب و صابون تولید شود.

قلیایی مانند هیدروکسید سدیم صابون سدیم تولید می کند که سخت است. صابون های پتاسیم نرم هستند. آنها در کرم های موبر و برخی از صابون های مایع دست استفاده می شوند.

انتهای کربوکسیلات مولکول صابون یک انتهای آبدوست است. گریس و روغن زنجیره هیدروکربنی را جذب کرده و آب را دفع می کند. این به عنوان انتهای آبگریز شناخته می شود.

صابون ها و مواد شوینده چگونه آلودگی ها را پاک می کنند؟
تمیز کردن سطح کثیف یک فرآیند چهار مرحله ای است. در مرحله اول سطحی که باید تمیز شود با آب خیس می شود. در مرحله دوم، صابون یا مواد شوینده روی سطح مالیده می شود تا جذب شود.

صابون ها و مواد شوینده را عوامل فعال سطحی یا سورفکتانت ها نیز می نامند. مولکول های فعال سطحی موجود در صابون ها و مواد شوینده در آب حل می شوند. این محلول برای از بین بردن کشش سطحی یا نیرویی که مولکول ها را روی سطح یا پارچه کنار هم نگه می دارد، عمل می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، به آب کمک می کند تا به راحتی روی سطح پخش شود یا در لباس خیس شود.
در مرحله سوم، زمانی که لباس ها با دست یا در ماشین لباسشویی به هم مالیده می شوند، ذرات کثیفی شکسته می شوند زیرا مولکول های فعال سطحی کار می کنند تا کثیفی را از لباس جدا کرده و در آب رسوب کنند. در مرحله چهارم و آخرین مرحله تمیز کردن، از رفتن و رسوب مجدد کثیفی جدا شده روی سطح لباس تمیز جلوگیری می شود. ذرات کثیفی با مولکول های صابون و مواد شوینده پوشیده شده اند. این کار آنها را در آب معلق نگه می دارد تا زمانی که کثیفی ها با شستشو از بین بروند.

شیمی صابون چیست؟
صابون ها سورفکتانت هایی هستند به این معنی که در آب و روغن ها حل می شوند و می توانند تمیز شوند. صابون سازی شامل واکنش چربی ها/روغن ها با پایه جامد هیدروکسید برای تشکیل گلیسیرین و صابون (نمک های اسید چرب) است. مولکول های چربی/روغن (تری گلیسیرید) از گلیسیرین تشکیل شده است که از نظر شیمیایی به سه اسید چرب متصل است.

آیا صابون ها و مواد شوینده اولیه هستند؟
صابون ها نمک های اسید چرب هستند که سدیم یا پتاسیم محلول در آب هستند. صابون‌ها از چربی‌ها و روغن‌ها یا اسیدهای چرب آن‌ها با پردازش شیمیایی با یک قلیایی سنگین ساخته می‌شوند. پس نمک ها صابون و مواد شوینده هستند. به همین دلیل خواص بسیار ساده ای در خود دارند و می توانند به عنوان نمک های ساده در نظر گرفته شوند.

تفاوت صابون و شوینده چیست؟
صابون ها نمک های سدیم اسیدهای کربوکسیلیک در زنجیره های بلند هستند. نمک های سدیم اسیدهای بنزن سولفونیک با زنجیره بلند مواد شوینده هستند. صابون ها زیست تخریب پذیر هستند در حالی که برخی از مواد شوینده را نمی توان تجزیه زیستی کرد. صابون ها عملکرد تمیز کنندگی نسبتاً ضعیفی دارند، در حالی که مواد شوینده اثر پاک کنندگی قوی دارند.

واکنش شیمیایی صابون چیست؟
صابونی سازی اصطلاحی برای واکنش شیمیایی تولید کننده صابون است. چربی حیوانی یا گیاهی در طی فرآیند به صابون (یک اسید چرب) و الکل تبدیل می شود. واکنش به محلول قلیایی در آب و همچنین گرما (مثلاً هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم) نیاز دارد.

خواص صابون چیست؟
صابون ها نمک های سدیم اسید چرب محلول در آب هستند. صابون ها از چربی ها و روغن ها یا اسیدهای چرب ساخته می شوند و از قلیایی جامد (یک پایه) برای نگهداری آنها استفاده می کنند. پرکاربردترین فرآیند ساخت صابون، ساخت چربی و روغن است.

محصولات فروشگاه دیکالا :

مایع تمیز کننده ، جرم گیر ، اسپری پاک کننده ، مایع دستشویی ، خوشبوکننده، خوشبو کننده توالت فرنگی ، خوشبوکننده هوا ، قرص ماشین ظرفشویی ، بوگیر ماشین ظرفشویی ، مایع ماشین ظرفشویی ، جلادهنده ماشین ظرفشویی ، ژل ماشین ظرفشویی ، محصولات ماشین لباسشویی ، کپسول ماشین لباسشویی ، جرم گیر ماشین لباسشویی ، پودر ماشین لباسشویی ، ژل و مایع لباسشویی ، قرص فینیش ، دستمال مرطوب ، مسواک.